Naše včely

Když uhyne poslední včela, zůstanou lidstvu poslední čtyři roky života.
Albert Einstein, 1921

Naše včelyVšichni rozumní lidé se snaží chovat odpovědně k životnímu prostředí. Šetří neobnovitelné zdroje energie, snižují emise, recyklují suroviny, šetří naše lesy, ... Je to správný trend, měli bychom se tak chovat všichni a samozřejmě ani firma TechPlasty není výjimkou. Snažíme se proto v ochraně životního prostředí nezaostávat. Zavedli jsme "bezpapírovou" kancelář, vyměnili jsme všechny počítače za úsporné s nízkou spotřebou, v naší výrobě se snažíme zužitkovat i ty nejmenší odřezky z technických plastů a nevyřadí je jako odpad. Pro naše okolí však chceme udělat víc, než jen třídit odpad. Vzhledem k tomu, že se vždy snažíme dělat věci lépe a nespokojíme se s tím, jak to dělají ostatní, rozhodli jsme se na volném pozemku za administrativní budovou firmy začít chovat včely.

Proč včely?
1. Včely opylují rostliny - díky včelám tak máme ovoce, zeleninu a ostatní zvířata potravu.
2. Včelí BIO produkty - produkty, které včely "vyrábějí", jsou pro člověka velmi důležité. Jde například o med nebo vosk.
3. Včely vymírají - geneticky upravené rostliny, změny klimatu, pesticidy a moderní metody obhospodařování půdy, to vše jsou důvody, proč včely vymírají.

Naše včely
Naše včely žijí v pěti dřevěných úlech v zahradě za naší firmou v okrajové části Žiliny. Kromě květin a ovocných stromů v naší zahradě mají v svém okolí zahrádkářskou oblast ve které jsou různorodé zemědělské plodiny, keře a ovocné stromy. Dalším nezanedbatelným zdrojem potravy pro naše včely je hustý smíšený, převážně však smrkový, les. O naše včely se staráme více. Nikdo z nás předtím nebyl včelařům. Učíme se se za pochodu podle dostupné literatury a vlastních omylů. Baví nás to a máme z toho radost. Proto, abychom se o našich včelách dozvěděli více, abychom jim více rozuměli, rozhodli jsme se před jeden z úlů umístit kameru. Pohled na úl v hezký jarní den je fascinující. Tolik příběhů: příchod vetřelce z jiného úlu, mravenec na přistávací ploše, včely s nákladem tak velkým, že nemohou normálně chodit. Pokud máte chuť a chvilku času Zadívejte se. Příjemnou zábavu.

Záznam z včelieho úľa

Kde si můžete med od našich včel koupit?
Med a ostatní včelí produkty, které nám naše včely přinášejí neprodáváme. Rozhodli jsme se, že stejně, jak nám je včely dávají nezištně a bez nároku na odměnu, nemůžeme ani my za ně brát peníze. Med si proto od nás koupit nemůžete, ale můžeme vám ho darovat. Med rozdáme našim přátelům, známým a sympatizantům. Nechceme za to nic. Vlastně skoro nic. Zkuste i vy, kterým med darujeme obdarovat někoho z vašeho okolí něčím, co jste sami vypěstovali, dochovaly nebo vyrobili. Pokud to takto budeme dělat, pak bude náš svět lepším místem pro život našich dětí.